poniedziałek, 10 listopada 2008

łantutrifor #33 SPAZZmatic SET VOL. 03Dziś posłuchamy muzyki nawiązującej mniej lub bardziej bezpośrednio do ram zakreślonych w ostatnim secie przez muzyków Arab on Radar. Będziemy tu mieli do czynienia zarówno protoplastami takiego spazmatycznego grania, jak również epigonami, naśladowcami czy po prostu twórczo zainspirowanymi muzykami.
Zaczynamy od Six Finger Satellite pochodzących z stolicy spazmów - Providence w Rhode Island (Arab on Radar, Black Dice, Lightning Bolt, Daughters, White Mice etc.) i niewątpliwie mających pewien wpływ na brzmienie i rozumienie muzyki przez lokalne kapele (pulsujące, transowe rytmy sekcji rytmicznej i świdrujące, namolne gitary, dokładnie takie jakie się określa mianem spazz-guitar, które będą nam dziś towarzyszyć w całym secie).
No Wave jako punkt odniesienia dla twórczości spazmatyków wyraźniej nam się ukaże w kilku utworach kultowych The Scissor Girls, niesamowitego girl-bandu torującego drogę dla przeformułowania tego stylu na nowo, na sposób chicagowski (Weasel Walter i kapele z Skin Graft!). Poza tym dziewczyny te są jedną z kolejnych i najważniejszych przesłanek pozwalających sądzić, że kobiety są niejako predestynowane do wykonywania tego typu spazmatycznej muzyki. Takich przykładów będzie jeszcze wiele i DJ Siehan nieśmiało się zastanawia w czym leży siła dziewczyn jeśli chodzi o taką muzykę (spazmatyczne wokale, "rachityczny" i "nieporadny" styl grania na instrumentach perkusyjnych?) - na razie jeszcze nie wie, ale nie bez powodu w pierwszym secie spazmatycznym zagrały The Raincoats.
Dalej posłuchamy Ex Models, Shearing Pinx i Fat Worm of Error. Pierwsi są już bardzo znani i jako nowojorczyczykom wprost jest przypisywana metka epigonów miejscowego no wave. My posłuchamy ich w dwóch wcieleniach - starszym, piosenkowym i bardziej lubianym przez fanów i nowszym: minimalistycznym i transowym bardziej cenionym przez DJ Siehana. Shearing Pinx to nieco zwariowana i nieco punkowa załoga z Vancouver zasypująca świat dziesiątkami kaset i cd-rów, niewątpliwe czasem godnych uwagi ze względu na eskalację spazmów. Fat Worm of Error to nieco inna bajka, z nieco na wyrost skrojonymi awangardyzującymi aspiracjami, ale uroczo spazzująca gitarami.
Magik Markers to podopieczni Thurstona Moore'a wydawani przeważnie przez jego Ecstatic Peace! Dziś zaprezentują dwa oblicza - bardziej bezkompromisowe i bardziej piosenkowe, wykreowane zdawać by się mogło pod patronatem Sonic Youth.
The Sick Lipstick to jeden z lepszych przykładów współczesnych kapel "punkowych", zachłyśniętych no wave, które tworzą same dziewczyny. Coś w tym jednak jest...
AIDS Wolf, zaprezentowane niżej na fotce w osobie uroczej wokalistki Chloe Lum w t-shircie Arab on Radar i w kawałku z You Tube'a, to chyba najlepsi epigoni Arab on Radar. Na tyle są do nich podobni, że każdy fan chcący usłyszeć więcej takiej muzyki będzie zadowolony, zaś na tyle też samodzielni i niepowtarzalni, że trudno do końca nazwać ich totalnymi epigonami. Zdawać by się wręcz mogło, że to on od Arabów otrzymali pałeczkę w sztafecie spazmów i biegną dalej. Co cieszy DJ Siehana, swoją muzykę określąją słowami zaczerpniętymi z utworu Captaina Beefharta "Pachucho Cadaver", słynnymi: "A squid eating dough in a polyethylene bag" [is fast and bulbous. Got me?].
A. H. Kraken oraz Crack und Ultra Eczema to przedstawiciele przedstawionej już w ŁANTUTRIFOR francuskiej glue wave, czy jak to tam nazwać, w przypadku pierwszych wydawani już w kultowej In The Red. Spazmatykami niewątpliwie to oni są i wyraźnie słychać wpływ grania kapel amerykańskich, szczerze mówiąc gdyby nie wiedzieć nic o nich pochodzeniu, nic by na nie nie wskazywało - zresztą, to i tak dziś nie ma znaczenia...
Wydani w Skin Graft PRE także nie poczodzą ze USA, lecz z Wysp Brytyjskich i podobnie, ten fakt zdaje się nie mieć również znaczenia w przypadku twórczości będącej doskonałym połączeniem spazmów typowych dla tej chicagowskiej wytwórni z japońskim graniem a'la Melt Banana.
These Are Power znaleźli się tu dziś nieco po prywacie, jako jeden z ulubionych zespołów DJ Siehana w ostatnich miesiącach. Kapela wydaje się być oryginalna i samo-swoja, lecz nie na tyle, żeby baczne ucho naszych słuchaczy nie wychwyciło charakterystycznych dla dzisiaj przedstawionych artystów spazmatycznych gitar, które wydają się być głównym i właściwym bohaterem dzisiejszego setu....
01. six finger satellite - "home for the holy day"
["the pigeon is the most popular bird", CD, sub pop, 1993]

02. six finger satellite - "solitary hiro"
["the pigeon is the most popular bird", CD, sub pop, 1993]

03. the scissor girls -" the elastic super zero"
["phy, diablo!", 7" EP, monkeytech, 1993]

04. the scissor girls - "f*l*e*e*t*s"
["from: the scissor girls to: the imaginary layer on skeletons", LP, quinnah, 1994]

05. the scissor girls - "towers"
["so that you can start to see what s-t-a-t-i-c-l-a-n-d", 10" EP, load, 1995]

06. the scissor girls - "s. mongers"
["we people space with phantoms", LP, atavistic, 1996]

07. the scissor girls - "new tactical plan"
["here is the "is-not"", CD, atavistic, 1997]

08. the crainium - "you pretend that you depend, but now you are, are you, visible?"
["a new music for a new kitchen", CD, slowdime, 1998]

09. the crainium - [track 16 untitled]
["a new music for a new kitchen", CD, slowdime, 1998]

10. ex models - "fuck to the music"
["zoo psychology", CD, frenchkiss, 2003]

11. ex models - "rip this joint"
["zoo psychology", CD, frenchkiss, 2003]

12. ex models - "mutiny"
["chrome panthers", LP, troubleman unlimited, 2005]

13. shearing pinx - "dry bones"
["poison hands", 2xCD-R, not not fun, 2006]

14. shearing pinx - "no/face"
["haruspex", 7" EP, divorce, 2008]

15. fat worm of error - "package overnite"
["package overnite", 7" EP, not on, 2003]

16. magik markers - "body rot"
["boss", CD, ecstatic peace!, 2007]

17. magik markers - "most beautiful city on earth"
["i trust my guitar, etc.", LP, ecstatic peace!, 2005]

18. the sick lipstick - "creamy plastic pink leotard"
["the sick lipstick", 7" EP, sound virus, 2002]

19. aids wolf - "doctorate in philosophy"
[aids wolf & the fugue split, 7'' EP, blood of the drash, 2005]

20. aids wolf - "spit tastes like metal"
["the lovvers", LP, skin graft, 2006]

21. aids wolf - "wilderness at home"
[aids wolf & night wounds split, LP, nail in the coffin, 2008]

22. aids wolf - "ch-ch-ch-chatter"
["cities of glass", LP, skin graft, 2008]

23. a.h. kraken - "she plays loud"
["a.h. kraken", LP, in the red, 2008]

24. crack und ultra eczema - "no sex today"
["crack und ultra eczema", LP, tes fesses, 2006]

25. pre - "i met her in the bin"
["epic fits", LP, skin graft, 2007]

26. pre - "ride ride ride"
["epic fits", LP, skin graft, 2007]

27. these are powers - you come with nothing
["terrific seasons", CD, hoss, 2007]

ŚCIĄGNIJ AUDYCJĘ / DOWNLOAD (42,5 MB)


1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Same Super zespoly.. pare z nich wizialem juz na zywo.. i byla wieeeelka frajda..

amoze by tak..

Angry Mutant Boy dolaczyc? *g

http://www.myspace.com/angrymutantboy